Administracja skarbowa tej jesieni planuje wprowadzić krajowy system wystawiania i odbierania faktur przez kontrahentów. Na starcie korzystanie z niego ma być dobrowolne. Dużym plusem tego systemu będzie szansa na szybszy zwrot VAT.
Ministerstwo Finansów szykuje dla podatników VAT specjalny system administracji publicznej, który pozwoli na przekazywanie między wystawcami i adresatami dokumentów w postaci elektronicznej. Faktura ma mieć jednolity dla wszystkich wzór.
Technicznie każda faktura ustrukturyzowana będzie sporządzona w lokalnym lub chmurowym systemie księgowo-finansowym podatnika. W kolejnym etapie będzie przesłana do utrzymywanego przez administrację skarbową Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Tam zostanie przydzielony jej numer identyfikujący z oznaczeniem daty oraz dokładnego czasu i wtedy będzie ona uznana za wystawioną, a jednocześnie za otrzymaną przez odbiorcę.
Podatnik aby móc przeglądać, przesłać w formacie xml lub przekonwertować na PDF otrzymane dokumenty będzie musiał się uwierzytelnić. Dokumenty te będą mogły wystawiać lub mieć do nich wgląd inne podmioty, które zostały do tego uprawnione przez przedsiębiorcę np. biuro księgowe lub inna konkretna osoba. O takim uprawnieniu trzeba poinformować urząd skarbowy.
Nie będzie obowiązku korzystania z faktur ustrukturyzowanych przynajmniej na początku istnienia sytemu. Ministerstwa Finansów planuje, aby uruchomić system od października tego roku, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i obecnie już występujących w obrocie faktur. Kiedy korzystanie z e-faktur stanie się obowiązkowe? Według planu Ministerstwa Finansów stanie się to od 2023 r. Resort wzoruje system na podstawie trzyletniego doświadczenia jakie mają Włochy w tym temacie. 2017 r Włochy wprowadziły dobrowolny udział w systemie a od 2019 stał on się obowiązkowy.
Podatnicy, którzy znajdą się w tym systemie, otrzymają szybciej zwrot nadpłaconego podatku – do 40 dni, a nie 60, jak to jest przy zwykłym trybie rozliczeń. Oczywiście jak zwykle przy korzystaniu z przywilejów, i w tym przypadku trzeba będzie spełnić określone warunki. Do nowej preferencji będzie uprawniony tylko przedsiębiorca posiadający status podatnika VAT czynnego w ciągu 12 miesięcy poprzedzających okres, którego ma dotyczyć zwrot. Poza tym w czasie, za który będzie ubiegał się o zwrócenie nadpłaty, ma wystawiać tylko faktury ustrukturyzowane, a więc ani elektroniczne stosowane na rynku, ani papierowe. Podatnicy nie będą też musieli przesyłać na żądanie organów podatkowych plików JPK w zakresie obejmującym faktury ustrukturyzowane wystawione przez podatnika.